Zprávy z telčské přírody a zeleně

12.06.2023

S radostí mohu sdělit, že pracovníci Služeb Telč dokončili odstraňování výmladků u vzrostlých stromů a náletu v památné aleji Lipky. Práce je dobře odvedená a alej po letech opravdu prokoukla a zkrásněla. Přijďte se přesvědčit sami!

Co mě dále těší je, že se daří postupně realizovat naplánované kroky, které vzešly z Koncepce obnovy lokalit Oslednice a Romantika, kterou v minulém období vypracovala Komise pro životní prostředí a která je od té doby součástí fondu projektů města. V loňském roce se Pavel Dvořák věnoval prořezávce a prosvětlování břehu Staroměstského rybníka a na Oslednicích okrajů cest, stromořadí a průhledů do krajiny. Letos pokračuje a aktuálně se více zaměřuje na lokalitu Romantika.

A teď bych měl pro vás další pozvání – přijďte si vyzkoušet nový mobiliář, který byl na základě návrhů z koncepce nainstalován. U cesty hned nad židovským hřbitovem najdete masivní dřevěný stůl s lavicemi. Je opravdu velký – můžete zde posedět s přáteli anebo jen tak odpočívat při vašich procházkách.

A další, to je v Telči novinka – na Oslednicích nedaleko rozhledny máme dvě pikniková mola! Co to vlastně je? Dalo by se říci, že to jsou lavičky a stoly dohromady a mají velmi pestré využití. Lze na nich posedět, lehnout si na ně a rodiče s nejmenšími ratolestmi si na nich mohou v čistotě společně pohovět. Anebo, jak už název napovídá – uspořádejte si na nich piknik v přírodě. Hned vedle je ohniště, což se může hodit.

Mola mají docela zajímavou historii. Jako první se o celodřevěných, jako o moderním mobiliáři, před lety na komisi ŽP zmínila Ester Ekrtová. Poté jsem je zahlédl v pražských Klíčovských sadech a nakonec jsme s Ondřejem Semotánem, který je technicky nakreslil, hledali vlastní originální provedení. Podle návrhu s kovovou konstrukcí a hranolovým roštem nakonec zajistily výrobu Služby Telč. Těm patří i poděkování za instalaci mobiliáře na Oslednicích.

Jiří Pykal, místostarosta