Ženy Vysočiny

03.04.2021

Znáte originální malířku Mílu Doleželovou, jejíž život byl spjat s Telčí? Víte, že nejslavnější portrét W.A. Mozarta, který potkáte každý den v obchodě např. na mozartových koulích, namalovala jihlavská rodačka Barbara Krafftová? Že první žena prezidenta Husáka Magda pocházela z Pacova, s Gustávem se rozvedla v roce 1960 a stala se z ní slavná slovenská herečka a režisérka?

Tyto a další zajímavé životní příběhy se mi podařilo objevit díky projektu Ženy Vysočiny. K němu mě zhruba před rokem přivedla diskuse s kolegy o zastoupení jmen významných žen ve veřejném prostoru, kdy jsme zjistili, že ulic, náměstí či nábřeží pojmenovaných po ženách je v naší zemi velmi málo. A já jsem se rozhodla, že to zkusím změnit. Vytvořila jsem projekt, jehož cílem je sestavit kolekci medailonků zajímavých žen z Vysočiny, která by mohla být inspirací pro politiky a političky na všech úrovních samospráv nejen v okamžicích, kdy rozhodují o pojmenovávání veřejného prostoru.

Společně s brněnskou spisovatelkou Alenou Kastnerovou se nám podařilo vytvořit soubor (zatím) dvanácti medailonků, který již má svůj obsah a čeká na formu. Tou by měla být jak webová prezentace, tak i tištěné materiály - kalendář a velkoformátový plakát. Prostřednictvím této kolekce chceme seznámit nejenom naše politické představitele, ale i širokou veřejnost se zajímavými a mnohdy neznámými životními příběhy významných žen kraje Vysočina. Kromě výše zmíněných žen se tak můžete těšit na osudy Vlasty Javořické, Suzanne Renaud, Anny Pammrové, loni zesnulé Kamily Moučkové, Zdenky Vorlové Vlčkové a dalších.

Chcete-li se i vy o projektu dozvědět více nebo si "předplatit" některý ze zamýšlených tiskových výstupů, podívejte se na stránky https://dary.pirati.cz/ kde po scrolování dolů projekt Ženy Vysočiny najdete.

Hana Hajnová