Vratné kelímky nejen o folkovkách

31.07.2019

Je to právě letošní léto, kdy festival Prázdniny v Telči opanují nové vratné nápojové kelímky a končí známá záplava těch jednorázových. Můžeme proto s potěšením citovat oblíbené rčení Bohumila Hrabala, že "neuvěřitelné se stalo skutkem". Mám z toho opravdu radost a protože platí, že nic dobrého nevzniká snadno a hned, dovolím si krátký exkurz do historie, jak se z přání stala skutečnost.

V roce 2014 jsme na facebooku zveřejnili první příspěvek, že bychom rádi, aby se i v Telči na folkovkách používali zálohované vratné kelímky. V roce 2015 jsem požádal firmu Nick Nack o zpracování nabídky, kterou jsem obratem prezentoval na setkání s podnikateli na radnici. Ti tehdy nabídku odmítli a radnice v té době ještě nešla cestou, aby byly vratné kelímky podmínkou. Každoročně jsme se pak hrozili těch hor cca 70 000 "vyprodukovaných" jednorázových plastových kelímků a připomínali výhody těch vratných.

V létě 2017 však přišlo milé překvapení, kdy jako první dobrovolně pořídil vratné kelímky Pivovar Trojan. A o rok později ho na folkovkách následoval i Klub Prostor. Do věci se aktivně vložil ale i dobrovolný svazek obcí Oběhové hospodářství Renesance, který se stará o odpadové hospodářství v našem regionu. Svazek do přeshraničního programu Interreg připravil žádost a začátkem roku uspěl s projektem, který používáním vratných kelímků sníží množství vyprodukovaného plastového odpadu na akcích města a také v členských obcích. Navíc zabezpečí i navazující službu mytí těchto kelímků v mobilní myčce. A nejen to, s vratnými kelímky se letos ke svazku přidávají i další, např. tým pořadatelů Prázdnin v Telči, Sdílení a Panský dvůr. Můžete se tak těšit hned na několik druhů s nejrůznějšími motivy. Když jsme viděli, že se připravuje návrh na komiksové provedení pro svazek OHR, navrhli jsme, že by ani Telč neměla zůstat pozadu a také si pořídit nějaké kelímky s vlastním grafickým návrhem. A rada města souhlasila. Je to možná drobnost, ale potěší. Ovšem uvidíme, kolik jich po sezóně zbyde, neboť vratné kelímky jsou docela oblíbeným suvenýrem.

Jsme rádi, že se v Telči daří realizovat bod, který máme v programu a děkujeme vedení města, že se rozhodlo jít tímto směrem. Věříme, že s vědomím toho, že děláme něco pro svoje prostředí, bude pivo i nealko z nových vratných kelímků letos každému chutnat mnohem lépe. Držte prosím palce rozjezdu tohoto nového užitečného projektu a podporujme vratné kelímky nejen na folkovkách, ale i na dalších akcích v Telči, obcích mikroregionu i jinde! Děkujeme.

Jiří Pykal