Volby do Poslanecké sněmovny 2021

08.10.2021

Nebudu chodit kolem horké kaše - jako každé volby jsou i tyto mimořádně důležité. Opět bude složení budoucího parlamentu a následně i nové vlády rozhodovat o životě každého z nás na minimálně další čtyři roky.

Doufám, že se už nedočkáme obdobných "zvěrstev" jako v tomto volebním období, kdy byl například přijat nový stavební zákon a díky tomu vážně hrozí zrušení stavebního úřadu v Telči. Na úřad by bylo nutné dojíždět, a tak se občanům vzdálí. Rozhodování nebude znalé místa, natož aby byl při něm brán náležitý ohled na přírodu, krajinu a historické hodnoty. Anebo nedávný případ, kdy vládou nově zřízená Národní sportovní agentura svévolně zrušila dotační výzvu, ve které mj. uspěla i Telč a v nové výzvě pak změnila podmínky tak, že se do ní již město přihlásit nemůže. Parlament rozhoduje samozřejmě i o příjmu obcí z rozpočtového určení daní, tedy zda bude ve stejné výši jako dosud, a nebo oslabí, a posílí se tak role centra a obce budou muset o každou korunu škemrat. A samozřejmě parlamentní většina také při schvalování rozpočtu posvěcuje neustálé zadlužování celého státu, jehož dramatický nárůst za poslední roky není pro nikoho tajemstvím a jednou se nám všem vrátí jako bumerang...

Proto bych chtěl požádat všechny, kdo mohou, aby 8. a 9. října k urnám určitě přišli a rozvážně volili. Ti, kdo uplácí voliče ze státního rozpočtu, chrlí nesplnitelné sliby nebo spřádají konspirační teorie jistě nejsou dobrou volbou. Prosím nehledejte ideál, ale volte pokud možno podle programů a věcnosti a kompetentnosti kandidátů jednotlivých politických stran v debatách, a třeba i podle toho zda a jak odpovídají na vaše dotazy.

Jiří Pykal