Telč nabízí mnoho zajímavých výstav!

01.08.2023

S nadsázkou můžu říci, že se Telč s nástupem letní sezóny stala "hlavním městem výstav". A rozhodně všechny stojí za vidění. Nabízí díla jak autorů místních, tak i těch zdaleka a přinášejí nejrůznější témata – inspirují, poučí, potěší svou estetikou a náladou, vyvolají emoci, přinutí k zamyšlení a jiné zase zaujmou humorem. Schválně kolik těch aktuálních výstav napočítáme?

Na prvním místě zmíním určitě nesmírně působivé obrazy originálního myslitele a umělce Jana Křena v Městské galerii Hasičský dům, o kterých jsme v TL psali již dříve.

Když už budete na náměstí, tak se zastavte i na radnici. Ve vstupní síni vás uvítají kresby Jana Heraleckého a na radničním dvorku venkovní výstava Jakuba Myslína "Recyklacky". A v přízemí bývalé šatlavy najdete ještě jednu menší výstavní síň, kde by měly být během folkových prázdnin k vidění výtvarná díla zpěvačky Martiny Trchové. A hned poté tento prostor osídlí dvojice francouzských umělců, kteří zde budou tvořit i vystavovat v rámci výměnného rezidenčního pobytu.

Do nedalekého Univerzitního centra je to odsud jen pár kroků, tak si určitě nenechte ujít i nově otevřenou skvělou stálou výstavu obrazů Míly Doleželové a v prostorách knihovny výběr obrazů a kreseb Tomáše Kubíka. Nezapomeňte i na výstavy v Panském dvoře, kde najdete obrazy Sylvy Muselové.

Poté můžete zamířit do muzea na Staré Město, kde je výstava k 110. výročí narození Ireny Foitové, která se koná ve spolupráci se slovinským muzeem ve Velenji a přibližuje práci manželů Foitových.

Nejpestřejší nabídku již tradičně připravuje Spolek Oblast v Galerii Síň na židovském hřbitově. Po týdnech (vždy od neděle do pátku) se zde v srpnu vystřídají: Vendula Prchalová s instalací "Otisk na sítnici", malby a kresby Emilie Fňukalové s názvem "Autoportréty, ptáci", Klára Kusá uvede site-specific instalaci "A few notes from the post-space", Anna Dlabalová a Kateřina Krupičková-Skřítek kresby a malby "Jiné světy" a na závěr Jaroslav Málik, William Miguel Pichardo, Matěj Sladký a Jan Myška chystají site-specific performanci "Příběhy".

Kromě toho můžete samozřejmě navštívit expozice Muzea techniky, Místní dráhy Kostelec-Telč-Slavonice v depu, ve Věži sv. Ducha a v podzemí. Je toho tolik, že bych se nedivil, kdybych ještě na někoho zapomněl. Aktuálity a podrobnosti najdete v kalendáři akcí na webu města a šikovné je nastavit si i odběr informací v systému Munipolis (mailem nebo přes aplikaci).