Skanzen, anebo ne?

03.09.2022

Od mnoha přátel, kteří v Telči nežijí, ale přijíždějí sem během léta na folkové prázdniny, slýchám, že musí být krásné tu bydlet, když Telč tak žije. Předpokládají, že tomu tak je stále. Říkám, ano, žije, je tu klid, bezpečno, pro děti ideální, nabídka kroužků pestrá a školy kvalitní, ale jako by se tu zastavil čas. Vím, že někteří starousedlíci říkají Telči skanzen. Je to oprávněná kritika, nebo ne?

V Telči žiji 6 let a pracuji 4 roky, zaměstnala jsem sama sebe, takže se nemusím trápit s tím, že pracovních příležitostí je tu poskrovnu a za prací se dojíždí do okolních měst. Všímám si, že přibývá ve spolupráci se zahradními architekty dobře řešených zelených ploch, např. trvalky v ulicích. Snad se podobné trendy moderní výsadby a údržby dostanou i na kruhové objezdy a další plochy.

Sice jsme udělali velký pokrok v oblasti zeleně, ale zásadně mi v Telči chybí urbanista a městský architekt, který by byl rádcem a garantem budoucího vývoje podoby města. Vždyť příklady dobré praxe máme před očima, jedním z nejznámějších je Litomyšl. Buďme odvážní a spolupracujme se zkušenými odborníky! Nebyl by to ten nejlepší dárek k 30. výročí města v UNESCO?

No a co s tím skanzenem? Na náměstí se často něco děje - výstavy, koncerty a tradiční kulturní akce. To je dobře, ale co dát šanci také novým a modernějším nápadům, které by město oživily, a náměstí by tak bylo ještě přívětivějším místem pro setkávání. Můžeme se inspirovat i jinde. V poslední době mě v centrech různých měst zaujaly třeba několikatýdenní vánoční trhy, zimní kluziště, šachy téměř v životní velikosti, pétanque, soutěže v různých sportovních disciplínách, promítání filmů pod širým nebem... A ještě ta auta na náměstí. Je to opravdu nutné? Kde nejsou auta, mohou být lidé - je to prosté!

Petra Kujínek Polodnová

advokátka a kandidátka č. 2 za Společně pro Telč, kujinek.polodnova@gmail.com