Moravská Frida

08.07.2021

Její obrazy visí v USA, Mexiku, v Tel Avivu i Paříži, ona však většinu svého života prožila v nouzi. Posledních 30 let svého života prožila na Vysočině, z toho posledních 20 let v Telči, a zůstalo tu po ní monumentální dílo sestávající z fresek, olejomaleb a grafik. Dokumentují tu největší pravdu o ženě, jejíž majetek byl nepřímo úměrný hlubině její duše: Míla Doleželová byla malířkou lidí, lidských vztahů i citů a neustálého hledání smyslu lidského života.

Díky úspěchům jejích výstav v 60. a 70. letech si koupila dům v Telči, kam se v roce 1972 přestěhovala i se svým mužem Jiřím Marešem. Telčské období je z hlediska Míliny tvorby charakteristické prohlubující se touhou objevit tajemství lidské duše a existence; na jejích obrazech se začaly čím dál častěji objevovat křesťanské motivy.  

Jakoby se Míla podvědomě připravovala na nejtěžší fázi svého života. Přišla na konci 70. let a bylo pro ni charakteristické jedno slovo: samota. V roce 1978 zemřela Mílina matka, o šest let později zcela nečekaně její muž. Ztráta manžela Mílu zasáhla výjimečně těžce, na několik měsíců se zcela uzavřela a přestala tvořit. Ona, které pár let zpátky tleskali po celém světě, zůstala ve zdech svého telčského domu úplně sama.

A přesně tak i zemřela.

O její souborné dílo neměla zájem ani Národní galerie, ani brněnské Muzeum romské kultury. Přes čtyři stovky obrazů Míla odkázala řádu dominikánů. Ti kvůli nedostatku financí část dědictví prodali, obrazy, které jim zůstaly, uložili v Jablonném v Podještědí. Nyní se díky aktivitě ředitele Univerzitního centra Masarykovy univerzity Jaroslava Makovce vrací do Telče.

A v těchto dnech máte jedinečnou příležitost přijít si na vlastní oči prohlédnout soubor Míliných obrazů, zadívat se do typicky velkých očí a nechat se unášet do barevných hlubin (vlastní?) duše. Od 1. července v knihovně Univerzitního centra najdete "malou" výstavu, která je předzvěstí té hlavní, která už se chystá na příští rok. To by se Míla dožila 100 let.

Alena Kastnerová, Hana Hajnová

ILUSTRACE: Julie Itusa Opletalová