Mít na opici i na banány

02.09.2022

Často slýchám, že v Telči chybí mnoho služeb a obchodů. A někdy zase naopak, že třeba dva kebaby v Telči už jsou moc. O tom, čeho je moc psát nebudu, to si vyřeší trh sám.

Je pravda, že ve městě nejsou specializované obchody s obuví, metrový textil, košile a ložní prádlo a služby, např. sklenářství. Jedním z důvodů je, že nemalá část Telčanů dojíždí za prací do větších měst v okolí, kde tyto obchody a služby jsou a po pracovní době nakupují právě tam. Navíc kvůli běžné otevírací době nejsou ani schopni návštěvu obchodu v Telči stihnout. Vyplývá z toho tedy, že velká část produktivní populace nemůže obchody a řadu služeb v našem městě využívat. Tudíž ani perspektiva provozovat úspěšně takový obchod není příliš velká.

Co s tím? Nejspíš je potřeba zvýšení počtu pracovních míst přímo v Telči a okolí a zároveň také potřeba někoho z vás, kdo by se do provozování takového obchodu či služby odvážně pustil. Na straně města je pak, aby takové aktivitě vycházelo vstříc, třeba nabídkou prostor k pronájmu.

Problém, který naopak velmi vnímám já sám, je hospodárnost a udržitelnost projektů města a velmi nekomfortní, uživatelsky nepřívětivý stav městských webových stránek.

V Telči vzniká mnoho převážně dobrých projektů, na které jsou čerpány dotace. V tom je město velice úspěšné. Z velké schopnosti dotaci získat se ale někdy rodí i nešvar, kdy ne všechny projekty musí být smysluplné, anebo už se tolik nemyslí na to, aby v rozpočtu budoucích let byla i adekvátní částka na jejich dlouhodobou údržbu a provoz. Je tedy potřeba změnit myšlení a "mít na opici i na banány". A když na banány není, je potřeba pořizovat méně hladových opic, anebo jen ty, které za to opravdu stojí.

U webových stránek jsou zásadní dvě pravidla - vyhledávání klíčových slov musí být funkční a navigace musí vést přímo k cíli. Zkuste se někam proklikat, anebo vyhledat např. slovo "pozemky". Namísto záměru prodeje pozemků na Dačické se dozvíte, že roku 1372 Menhart z Hradce koupil pozemky na založení Staroměstského rybníka. A to musíme změnit, protože poskytování kvalitních a snadno dostupných informací obyvatelům je jedna z našich priorit.

Václav Kadlec

konzultant informačního systému a kandidát č. 5 za Společně pro Telč, vkt@seznam.cz