Díky všem, kdo pomáháte

04.05.2020

Jestli jde na současné krizi nalézt něco pozitivního, je to neuvěřitelná lidská soudržnost, která spojila mnohé z nás a společně jsme se spontánně pustili do pomoci druhým. Když se vláda ze dne na den rozhodla, že všichni musíme začít povinně nosit roušky na veřejných místech bez toho, aniž by bylo možné je normálně koupit v obchodě, nebylo jiné cesty než si pomoci sami. A kdo si nedokázal pomoci sám, byl odkázán na solidaritu druhých. Proto když jsem v půlce března zahlédla zoufalou výzvu jihlavské nemocnice, která sháněla doma šité bavlněné roušky, rozhodla jsem se ji vyslyšet. Myslela jsem si, že alespoň pár jich po zručných přátelích a rodině seženu a alespoň trochu pomůžu. Sama totiž šít neumím. To, co se strhlo, mi vyrazilo dech.

Během tří týdnů se mi vlastně podařilo vybudovat skvěle fungující dobro-firmu, založenou na principech hejna a dobrovolnictví. Každý se zapojoval dle svých možností a schopností - někdo šil, někdo stříhal a žehlil, někdo sháněl materiál, sdílel střihy, tisknul pomůcky na 3D tiskárně, koordinoval práci a distribuci, někdo rozvážel. Za ten necelý měsíc se nám takto podařilo našít neuvěřitelných 2 336 kusů bavlněných roušek, ze kterých jsem předala 768 ks pro jihlavskou nemocnici, 705 ks krizovému štábu města, 239 ks telčskému Domovu pro seniory, 132 ks Sdílení, 107 ks Oblastní charitě, 100 ks místním lékařům a zubařům, 99 ks jsem přidala k mezinárodní pomoci Francii, kterou organizuje Eva Decroix, 40 ks pro telčskou záchranku, 40 ks do místních obchodů a zbytek dalším potřebným. Kdyby se k tomu připočítaly všechny roušky, které jste si ušili doma pro sebe, své blízké nebo potřebné ve svém okolí, vsadím se, že to číslo bude desetinásobné.

Několikrát jsem se v téhle nelehké době díky Vám dojala, protože jste nejenom mě ukázali, kolik skvělých lidí v Telči a okolí žije, kolika lidem nejsou ti druzí lhostejní a jak velká vlna solidarity tu námi proudí. Je to neuvěřitelná energie. Energie, která dává sílu i naději, že i bez těch nahoře si poradíme a zvládneme to. Díky Vám všem!

Hana Hajnová