Rozpočet, projekty a ekonomika

01.12.2021

Každoročně prosincové zastupitelstvo schvaluje rozpočet města a fond projektů na příští rok. I letos do nich podáme za naše sdružení návrhy - prioritami pro rok 2022 jsou pro nás např. nové stavební parcely a s tím související zasíťování; rekonstrukce ulic a sídlišť, vodovodů, kanalizace; pokročit v revitalizaci areálu bývalého zimního stadionu; hledat řešení pro využití a záchranu městského domu v ul. 9. Května; bezbariérový městský úřad Na Sádkách; zvýšení počtu strážníků městské policie na dva kvůli zastupitelnosti a akceschopnosti...

Stejně jako loni bude vzhledem k nejisté situaci obtížné odhadnout příjmy města. Nyní k tomu ale navíc přibude i nárůst výdajů díky očekávané vyšší inflaci. Všichni jsme zaznamenali razantní růst cen nemovitostí, stavebních materiálů, energií a pohonných hmot, doprovázený navíc nedostatkem dříve běžných komodit a komponentů. To vše vedlo k rozkolísání trhu. Z této situace mohou díky možným spekulacím těžit jen ty největší a nadnárodní firmy. Ty menší a střední však budou nuceny zdražit minimálně o zvýšené vstupní náklady.

Co to znamená pro město? Jistě to, že nebude možné dělat v Telči tolik nových projektů jako dříve. A také bude třeba mnohem více myslet na to, že čím více projektů se v posledních letech realizovalo, tím více rostou provozní náklady a tím větší díl obecních financí ukrajují. Proto letos mezi zastupiteli očekáváme delší diskuzi - o tom které projekty se uskuteční a které budou muset počkat v šuplíku.

Jiří Pykal