Opět nás odsunuli do opozice, ale odradit se nenecháme!

06.11.2018

Ve středu 31. října 2018 bylo na ustavujícím zasedání zastupitelstva města Telče zvoleno staronové vedení města a naše uskupení "Společně pro Telč - Piráti a Zelení" bylo opět posláno do opozice. A to i přesto, že si nás v podzimních komunálních volbách přála do vedení města téměř čtvrtina voličů a na vítěze voleb, SNK-ED Romana Fabeše, nám chyběla pouhá necelá tři procenta. Po volbách složená koalice SNK ED, KDU-ČSL, ODS a Čas změny s podporou KSČM odmítla respektovat vůli telčských voličů a tradici, kdy druhá nejsilnější strana získává post místostarosty. A nejen to, zcela nás vytěsnila z rady města, čímž porušila i tradici široké koalice. Tímto koaliční zastupitelé zavlekli do Telče "politikaření", které známe z velkých měst. Vidíme velký rozpor mezi tím, co říkají a co skutečně dělají ti, kdo prohlašovali, jak je dobře, že v Telči to máme jinak a že všichni umíme táhnout za jeden provaz. Evidentně to platí jen do doby, než uspěje někdo, kdo se jim nehodí.

Prostudovali jsme volební výsledky a zápisy z ustavujících zastupitelstev města Telče od roku 1990. Jen třikrát se stalo, že nebyl starosta a místostarosta z prvních dvou vítězných stran! A pokud k tomu došlo, šlo o dohodu stran s nejvyšším volebním ziskem a bylo to kompenzováno významnou účastí v radě města.

Od minulých voleb, kdy jsme kandidovali poprvé, jsme zdvojnásobili výsledek na 23,24% hlasů a získali namísto dvou již pět zastupitelů. Při povolebním vyjednávání všechny strany koalice konstatovaly, že máme velkou shodu v programech. Proč tedy nemá rada města podobu, která by odpovídala vůli voličů? Proč nestojí o nové nápady a vždy deklarovanou pestrost zastoupení? Není to pro město škoda, nevyužít nabízený potenciál?

O post místostarosty jsme se nemohli ucházet, neboť v situaci koalice všech proti nám i s podporou KSČM, nebylo možné vyjednat podporu. Místostarostou se stal opět Pavel Komín z KDU-ČSL, která skončila až jako třetí a za námi zaostala o téměř šest procent. Jelikož nám nešlo o placené posty, ale o prosazování programu, nabídli jsme při vyjednávání ústupek - nebudeme trvat na postu místostarosty, ale chceme odpovídající zastoupení v radě města. Ani to však neprošlo a většina zastupitelů se rozhodla pro naše úplné vytěsnění z rady. Naše místa tak zaujali kandidáti ze stran, které procentuálně zůstaly daleko za námi. Srovnejte i absolutní počet hlasů ve volbách, kdy náš kandidát Jiří Pykal obdržel 536 hlasů (7. nejlepší výsledek v Telči) a Hana Hajnová 493. V radě přesto usedli Vladimír Brtník z ODS s 419, Jiří Remeš z KDU-ČSL s 374 a Bohumil Norek z Času změny s pouhými 345 hlasy!

Mínění některých kolegů zastupitelů mohly navíc ovlivnit i cíleně šířené pomluvy, lži a polopravdy o našem sdružení a kandidátech, o kterých jsme se nakonec dozvěděli. Proč byly pronášeny za našimi zády a nezazněly z očí do očí při vyjednáváních se můžeme jen domýšlet ...

Dostali jsme řadu reakcí od občanů (viz níže), že se jim takové složení rady bez naší účasti nelíbí. Nejen našim příznivcům, ale i voličům dalších stran. Nepovažují to za správné. A my s nimi musíme souhlasit. Rozhodně není dobré pro město, aby jakékoli uskupení s tak velkým mandátem od voličů a chutí do práce bylo vytlačeno na okraj dění a už vůbec to nepovažujeme za strategické do budoucna.

My se tím ale nenecháme zlomit a pustíme se naplno do konstruktivní opoziční práce - pro Telč, pro občany - v souladu s naším programem. Zaměříme se na další rozvíjení diskuse na jednáních zastupitelstva s cílem vybudovat opravdový respekt k jinému názoru, což ještě mnohdy chybí. Chceme také koncepční rozvoj města v řadě oblastí, od dostupného bydlení po kvalitní prostředí ve městě včetně nejnovějších trendů ve skladbě a údržbě zeleně či dalšího rozvoje odpadového hospodářství. Chceme iniciovat pracovní skupinu k řešení dopravního režimu na náměstí i celkového parkování ve městě, zaměřit se na podporu chybějících služeb a více otevřít radnici občanům.

Čeká nás hodně práce. Kdo by se proto k nám chtěl přidat a jakkoli se zapojit, neváhejte a ozvěte se, jsme otevření. Každá pomocná ruka je vítána. Stejně jako vaše názory a podněty.

Jiří Pykal, Hana Hajnová, Pavel Dvořák, Petra Kujínek Polodnová a Helena Tomíšková zastupitelé města Telč za Společně pro Telč - Piráti a Zelení

PS: Budiž toto vše ponaučením pro všechny, aby volební účast v příštích volbách byla daleko větší. A aby voliči celé čtyři roky bedlivě sledovali svoje zvolené kandidáty napříč všemi stranami, zda jejich činy odpovídají tomu, co říkají.Autentické reakce občanů po ustavujícím zastupitelstvu:

 • 23,24 procent voličů v Telči se to nelíbí :-/
 • Složení rady neodpovídá vůli voličů. Není co dodat ...
 • Příště se na ucast u voleb vykasle i tech 50%, co dosud chodí a doufají, že volby něco ovlivní 🤨
 • Že se to děje i ve velkých městech, tak proto to tady taky chceme? Velká politika na malém městě ...
 • Proste si brani svoje koryta a pak to v Telci vypada jak to vypada ...
 • Zabývám se myšlenkou, kdo sem tahá ty manýry vysoké politiky ... :-D
 • Asi se hodně báli ...
 • "Všichni budeme spolupracovat jako Telčané a ne jako příslušníci stran", ale do rady se nam nepleťte ...
 • To co se stalo je proste vysmech vsem telcskym obcanum..... Tohle je uplne postaveny na hlavu.... Nekoho si ti lide zvoli a nakonec je to vsechno jinak.... Obcane sdělili svuj nazor nakonec si to stejne udelaji po svem... Tohle neni uplne spravne a fer jednani.... Nechcete zmenu?! Obcane ji ale chtějí...
 • Je škoda, že už i v Telči se začala dělat "politika".
 • Zaznamenal jsem postesknutí jednoho staronového radního o malé volební účasti v Telči - byla pod republikovým průměrem. Už teď se mne pár lidí (zejména mladých) ptalo, na co ty volby vůbec jsou,když se po volbách volební výsledky nerespektují. Možná i zde bude příčina možného dalšího poklesu volební účasti voličů ve volbách v Telči. Mrzí mne to o to více, že jsem léta slýchával, že je dobře, že se v Telči nedělá "politika" jako ve velkých městech. Už to zřejmě není pravda.
 • Voliči budou tímto jejich přístupem demotivováni, a to jak chodit k volbám, tak se zapojovat do chodu města. Staronové vedení lidem vlastně ukázalo, že jim na jejich názorech nezáleží a budou si to stále dělat jen podle svého.
 • No tradice. Aby se zatuchlý vzduch v Telči hnul, nevím, co by se muselo stát.